English Championship Points

   
         SEACON UK Motorsport UK English Rally Championship 2020

Round 1 - Malcolm Wilson Rally - 14th March
Round 2 - Kielder Rally - Cancelled Coronavirus
Round 3 - Nicky Grist Stages - 11th July
Round 4 - Woodpecker Stages - 5th September
Round 5 - Trackrod Forest Rally - 26th September
Round 6 - Wyedean Stages Rally - 17th October


SEACON UK Motorsport UK English Overall Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1= Ben Friend            Saxmundham                  25        25 
  1= Russ Thompson         Clitheroe                   25        25 
  1= Richard Jordan        Leicester                   25        25 
  1= Stephen Petch         Bishop Auckland             25        25 
  1= Elliot Payne          Harrogate                   25        25 
  6= Nigel Jenkins         Lydney                      23        23 
  6= Rob Wright            Whitehaven                  23        23 
  6= Scott Faulkner        Solihull                    23        23 
  6= Ewan Tindall          Ryton                       23        23 
  6= Dylan Davies          Llanon                      23        23 
 11= Andy Davison          Middlesbrough               22        22 
 11= Tony Simpson          St. Helens                  22        22 
 11= Patrick Naylor        Stoke-on-trent              22        22 
 11= Rory Young            Dumfries                    22        22 
 11= Aaron Rix             Harleston                   22        22 
 16= Thomas Preston        Barnoldswick                21        21 
 16= Mathew Tordoff        High Wycombe                21        21 
 16= Richard Garnett       East challow                21        21 
 16= Simon Double          Holmes Chapel               21        21 
 20= Nick Dobson           Ilkley                      20        20 
 20= Steven Ormond-Smith   Isle of Man                 20        20 
 20= Zak Hughes            Welshpool                   20        20 
 23= Robert Wilson         Ledbury                     19        19 
 23= Martyn England        Ilminster                   19        19 
 25= Steve Ward            Chester                     18        18 
 25= Ian Tippett           York                        18        18 
 25= Joseph Keen           London                      18        18 
 25= Jonny Sproat          Appleby-in-westmorland      18        18 
 29  Callum Hughes         Llansantffraid              16        16 
 30  Robert Mitchell       Dunbar                      14        14 
 31  Fraser Anderson       Helensburgh                 12        12 
 32  Jonathon Jones        Wolverhampton               10        10 
 33= Gary Cooper           York                         1         1 
 33= Dominic Hodge         Bampton                      1         1 
 33= Dave Brick            Ludlow                       1         1 
 33= Chris Powell          Hereford                     1         1 
 33= Dale Glover           King's Lynn                  1         1 
 33= Ian Bainbridge        Richmond                     1         1 
 33= Charlie Payne         Harrogate                    1         1 
 33= Hugh Brunton          Arbroath                     1         1 
 33= Sacha Kakad           Chepstow                     1         1 
 33= David Gathercole      Peterborough                 1         1 
 33= Perry Gardener        Ludlow                       1         1 
 33= Barry Jordan          Newark                       1         1 
 33= Dan Chester           Steeple Ashton               1         1 
 33= Nigel Cay             York                         1         1 
 33= George Lepley         Newark                       1         1 
 33= Ian Joel              Carnforth                    1         1 
 33= Maxx Bradshaw         Isle Of Man                  1         1 
 33= Michael Wolff         Morecambe                    1         1 

SEACON UK Motorsport UK English Overall Co-driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1= Andy Murphy           Sittingbourne               25        25 
  1= Christopher Row       Colwyn Bay                  25        25 
  1= Michael Gilbey        Lampeter                    25        25 
  1= Michael Wilkinson     Crook                       25        25 
  1= Cliff Simmons         Coleford                    25        25 
  6= Mark Fisher           Workington                  23        23 
  6= James Gratton-Smith   Chesterfield                23        23 
  6= Llion Williams        Caernarfon                  23        23 
  6= Steve Link            Solihull                    23        23 
  6= Tom Murphy            Nottingham                  23        23 
  6= Andrew Roughead       Newcastle Upon Tyne         23        23 
 12= Ian Bevan             Holywell                    22        22 
 12= Carl Williamson       Bradford                    22        22 
 12= Ian Lawrence          Tamworth                    22        22 
 12= Kaz Jenkins           Lydney                      22        22 
 16= Rob Cook              Stevenage                   21        21 
 16= Jonathan Turnbull     Otley                       21        21 
 16= Jessica Mitchell      Congelton                   21        21 
 19= Dawn England          Ilminster                   20        20 
 19= Robert Gilham         Harpenden                   20        20 
 19= Liam Whiteley         Isle of Man                 20        20 
 19= Tim Tordoff           High Wycombe                20        20 
 23  Mike Crawford         Chester                     19        19 
 24= Simon Jones           Mold                        18        18 
 24= Martin Haggett        Rugby                       18        18 
 24= Lewis Griffiths       Machynlleth                 18        18 
 24= Paul Barbet           Chester                     18        18 
 28= Ryan Griffiths        Welshpool                   16        16 
 28= Sam Colman            Skelton                     16        16 
 30  Sinclair Young        Edinburgh                   14        14 
 31= Will Atkins           Whitchurch                   1         1 
 31= Stefan Arndt          Fleet                        1         1 
 31= Robert Woodhouse      Craven Arms                  1         1 
 31= Jim Lewis             Hereford                     1         1 
 31= Patrick Walsh         Aberystwyth                  1         1 
 31= Paula Swinscoe        Chorley                      1         1 
 31= Dale Bowen            Aberdare                     1         1 
 31= James Aldridge        Workington                   1         1 
 31= Sean Ward             Wisbech                      1         1 
 31= Jon Riley             Selby                        1         1 
 31= Andrew Sankey         Ludlow                       1         1 
 31= Arwel Jenkins         Newtown                      1         1 
 31= Stephen Davey         Wallingford                  1         1 
 31= Fred Roberts          York                         1         1 
 31= Tom Woodburn          Morecambe                    1         1 
 31= Graeme Wood           Knutsford                    1         1 
 31= Mark Twiname          Chorley                      1         1 

SEACON UK Motorsport UK English Class E7 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Stephen Petch         Bishop Auckland             20        20 
  2  Dylan Davies          Llanon                      18        18 
  3  Rory Young            Dumfries                    17        17 
  4  Thomas Preston        Barnoldswick                16        16 
  5  Martyn England        Ilminster                   15        15 
  6= Sacha Kakad           Chepstow                     1         1 
  6= Hugh Brunton          Arbroath                     1         1 
  6= Charlie Payne         Harrogate                    1         1 
  6= Ian Bainbridge        Richmond                     1         1 

SEACON UK Motorsport UK English Class E7 Co-driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Michael Wilkinson     Crook                       20        20 
  2  Llion Williams        Caernarfon                  18        18 
  3  Carl Williamson       Bradford                    17        17 
  4  Dawn England          Ilminster                   16        16 
  5= James Aldridge        Workington                   1         1 
  5= Dale Bowen            Aberdare                     1         1 
  5= Paula Swinscoe        Chorley                      1         1 
  5= Patrick Walsh         Aberystwyth                  1         1 

SEACON UK Motorsport UK English Class E6 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Russ Thompson         Clitheroe                   20        20 
  2  Scott Faulkner        Solihull                    18        18 
  3  Patrick Naylor        Stoke-on-trent              17        17 
  4  Steven Ormond-Smith   Isle of Man                 16        16 
  5  Ian Tippett           York                        15        15 
  6= Maxx Bradshaw         Isle Of Man                  1         1 
  6= Ian Joel              Carnforth                    1         1 
  6= George Lepley         Newark                       1         1 

SEACON UK Motorsport UK English Class E6 Co-driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Andy Murphy           Sittingbourne               20        20 
  2  Steve Link            Solihull                    18        18 
  3  Ian Lawrence          Tamworth                    17        17 
  4  Liam Whiteley         Isle of Man                 16        16 
  5  Simon Jones           Mold                        15        15 
  6  Sam Colman            Skelton                     14        14 
  7= Graeme Wood           Knutsford                    1         1 
  7= Tom Woodburn          Morecambe                    1         1 

SEACON UK Motorsport UK English Class E5 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Rob Wright            Whitehaven                  20        20 
  2= Michael Wolff         Morecambe                    1         1 
  2= Dan Chester           Steeple Ashton               1         1 
  2= Nigel Cay             York                         1         1 

SEACON UK Motorsport UK English Class E5 Co-driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Mark Fisher           Workington                  20        20 
  2= Mark Twiname          Chorley                      1         1 
  2= Stephen Davey         Wallingford                  1         1 
  2= Fred Roberts          York                         1         1 

SEACON UK Motorsport UK English Class E4 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Ben Friend            Saxmundham                  20        20 
  2  Andy Davison          Middlesbrough               18        18 
  3  Nick Dobson           Ilkley                      17        17 
  4  Steve Ward            Chester                     16        16 
  5= Barry Jordan          Newark                       1         1 
  5= Gary Cooper           York                         1         1 

SEACON UK Motorsport UK English Class E4 Co-driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Cliff Simmons         Coleford                    20        20 
  2  Tom Murphy            Nottingham                  18        18 
  3  Jonathan Turnbull     Otley                       17        17 
  4  Mike Crawford         Chester                     16        16 
  5= Arwel Jenkins         Newtown                      1         1 
  5= Jon Riley             Selby                        1         1 
  5= Will Atkins           Whitchurch                   1         1 

SEACON UK Motorsport UK English Class E3 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Elliot Payne          Harrogate                   20        20 
  2  Ewan Tindall          Ryton                       18        18 
  3  Tony Simpson          St. Helens                  17        17 
  4  Mathew Tordoff        High Wycombe                16        16 
  5  Zak Hughes            Welshpool                   15        15 
  6  Robert Wilson         Ledbury                     14        14 
  7  Jonny Sproat          Appleby-in-westmorland      13        13 
  8  Callum Hughes         Llansantffraid              12        12 
  9  Robert Mitchell       Dunbar                      11        11 
 10  Fraser Anderson       Helensburgh                 10        10 
 11  Jonathon Jones        Wolverhampton                9         9 
 12  Perry Gardener        Ludlow                       1         1 

SEACON UK Motorsport UK English Class E3 Co-driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Michael Gilbey        Lampeter                    20        20 
  2  Andrew Roughead       Newcastle Upon Tyne         18        18 
  3  Ian Bevan             Holywell                    17        17 
  4  Tim Tordoff           High Wycombe                16        16 
  5  Martin Haggett        Rugby                       15        15 
  6  Ryan Griffiths        Welshpool                   14        14 
  7  Sinclair Young        Edinburgh                   13        13 
  8  Andrew Sankey         Ludlow                       1         1 

SEACON UK Motorsport UK English Class E2 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Richard Jordan        Leicester                   20        20 
  2  Nigel Jenkins         Lydney                      18        18 
  3  Aaron Rix             Harleston                   17        17 
  4  Richard Garnett       East challow                16        16 
  5= Dave Brick            Ludlow                       1         1 
  5= David Gathercole      Peterborough                 1         1 
  5= Dominic Hodge         Bampton                      1         1 
  5= Chris Powell          Hereford                     1         1 
  5= Dale Glover           King's Lynn                  1         1 

SEACON UK Motorsport UK English Class E2 Co-driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Christopher Row       Colwyn Bay                  20        20 
  2  James Gratton-Smith   Chesterfield                18        18 
  3  Kaz Jenkins           Lydney                      17        17 
  4  Rob Cook              Stevenage                   16        16 
  5  Robert Gilham         Harpenden                   15        15 
  6  Lewis Griffiths       Machynlleth                 14        14 
  7= Stefan Arndt          Fleet                        1         1 
  7= Robert Woodhouse      Craven Arms                  1         1 
  7= Jim Lewis             Hereford                     1         1 
  7= Sean Ward             Wisbech                      1         1 

SEACON UK Motorsport UK English Class E1 Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Simon Double          Holmes Chapel               20        20 
  2  Joseph Keen           London                      18        18 

SEACON UK Motorsport UK English Class E1 Co-driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Jessica Mitchell      Congelton                   20        20 
  2  Paul Barbet           Chester                     18        18 

SEACON UK Motorsport UK English Junior Driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Elliot Payne          Harrogate                   20        20 
  2  Ewan Tindall          Ryton                       18        18 
  3  Zak Hughes            Welshpool                   17        17 
  4  Robert Wilson         Ledbury                     16        16 
  5  Fraser Anderson       Helensburgh                 15        15 
  6= Maxx Bradshaw         Isle Of Man                  1         1 
  6= George Lepley         Newark                       1         1 

SEACON UK Motorsport UK English Junior Co-driver
                                                     Rounds ...
Posn Name                  Town                         1      Total
  1  Tom Murphy            Nottingham                  20        20 
  2  Liam Whiteley         Isle of Man                 18        18 
  3  Lewis Griffiths       Machynlleth                 17        17 
  4  Will Atkins           Whitchurch                   1         1 
 
Issued at 18:00 on 03 April 2020.
Championship results by Tynemouth Computer Services